Bratislava 20.mája 2022- Martin patrí k mestám, ktoré majú verejnú dopravu v plnej miere pokrytú alternatívnym palivom, stlačeným zemným plynom (CNG). Doterajšie skúsenosti s plynovou mobilitou v Martine sú výborné a o iných ako zelených pohonoch neuvažujú ani do budúcnosti. V podcaste Otvorene o plyne to povedal konateľ Dopravného podniku mesta Martin Ján Slamka.
„Náš vozový park tvoria na 100 % CNG vozidlá. Pokiaľ ide o prevádzku, nezaznamenali sme žiadne problémy. V porovnaní s naftovými vozidlami sa nám pár vecí odbúralo. Keď to odľahčíme veľa dopravných podnikov, ale aj dopravcov zažíva súboj nafta versus vodiči, toto nám úplne odpadlo. Čo sa týka pohonu, nemali sme žiaden problém. Zatiaľ sme priemernú spotrebu udávanú výrobcom nepresiahli. Vždy sme išli nižšie, takže čo sa týka fungovania, sme úplne spokojní,“ konštatoval Slamka s tým, že aj do budúcnosti uvažujú s ďalších ozeleňovaním dopravy, napríklad s využitím biometánu, ktorý chce SPP vyrábať v Martine. „Dôležité pre nás bolo, čo vyjde z výfukového systému a chceme DPMM ďalej smerovať do zelenej mobility. Nad palivami, ako sú nafta a benzín do budúcnosti už vôbec neuvažujeme. Vidíme v tom výhody ekologizácie. Naše vozidlá sú zelenej farby a hovoríme, že v Martine máme zelené „zelené“ autobusy, zelené na druhú. A týmto smerom by sme chceli aj pokračovať,“ povedal Slamka.
Martin chce byť príkladom v rozvoji alternatívnej verejnej dopravy aj pre iné mestá a chce sa podeliť o svoje skúsenosti s inými. Pre mestá to môže mať význam, pretože kým v súčasnosti musia nakupovať tretinu vozového parku s alternatívnym pohonom, od roku 2025 to už bude polovica. „Samozrejme, pre dopravcov hrajú hlavnú úlohu náklady. Aj my ako DPMM sa im snažíme vysvetliť, že sa toho netreba báť. Pokiaľ ide o nákupy vozidiel, vieme, že CNG pohon je drahší oproti klasickým pohonom. Ale v Martine sa stal paradox, keď sme vysúťažili autobusy lacnejšie ako naftový pohon. Vôbec sa toho netreba báť. Treba ísť dopredu, s dobou. Je taký trend, tak sa ho držme, poďme ďalej,“ dodal Slamka. Celý podcast s Jánom Slamkom si môžete vypočuť na týchto platformách:
Zdroj: www.slovgas.sk, autor: Richard Kvasňovský