Mlynské nivy 44/a

825 11 Bratislava

0850 111 500

Filing stations

Nonstop

Mlynské nivy 44/a

825 11 Bratislava

0850 111 500

Filing stations

Nonstop
Dôležité upozornenie pre vodičov Volkswagen Touran, Passat a Caddy
V niektorých vozidlách Volkswagen je potrebná výmena plynových fliaš viac informácii ⇒
Nová CNG stanica v Banskej Bystrici
Vodiči  budú mať možnosť už čoskoro tankovať ekologické palivo CNG na našej plniacej stanici v Banskej Bystrici. Viac informácii →

 

Cenníková cena CNG, platná na november 2016 je 1,040 EUR/kg s DPH.

Články o CNG

Exkluzívny test: Škoda Fabia III Combi CNG- vlastnou cestou

Popularita modelov s pohonom na zemný plyn vo firmách stúpa, modelov ale veľmi nepribúda. Spoločnosť Havex Auto (pozn. – Česká republika) preto sa poponáhľala s vlastným riešením a začala ponúkať novú generáciu Fabie Combi CNG. Aktuálny pohľad automobiliek na pohon CNG je ľahko mätúci a nevyspytateľný. Kým predaj týchto vozidiel aj spotreba plynu stále rastú, z výroby nachystané modely s pohonom na zemný plyn nepribúdajú. Svoj boom zažili pred dvoma rokmi, kedy na trh dorazila celá plejáda modelov koncernu VW v čele so Škodou Octavia G-TEC. Od tej doby je ale prázdno, hoci tieto modely sú samozrejme ďalej v ponuke. Nový Passat, nový Touran a ďalšie, ktoré boli v predchádzajúcich generáciách s pohonom CNG k dispozícii však nie sú aktuálne ani naplánované. Rovnako ako napríklad nový Superb, alebo napríklad Fabia III, ktorá sa svojím poslaním ideálneho a obľúbeného referentského vozidla pre taký pohon priamo ponúka. Medzeru na trhu si dobre uvedomuje predajca Havex Auto, ktorý ponúkol už predchádzajúcu generáciu s prestavbou na CNG a teraz vo svojej aktivite pokračuje. Na trh pod svojou vlajkou umiestňuje Fabiu III Combi CNG, ktorej užívateľskú prívetivosť oproti predchodkyni nemálo dvíha. Práve tento model bol testovaný.

Špecifikácia

Základom pre prestavbu je výhradne karosársky variant kombi a litrový trojvalec MPI s výkonom 55 kW. Kým predchádzajúca generácia mala v batožinovom priestore umiestnenú objemnú tlakovú fľašu, ktorá zaberala cenný priestor, pri novej generácii sú nádrže na zemný plyn umiestnené pod podlahou batožinového priestoru v mieste pripravenom pre rezervné koleso. Ide o riešenie pochopiteľne oveľa komfortnejšie s jasným cieľom, ktorým je ponuka bežnej kapacity batožinového priestoru. Ten sa zmenšil len minimálne vďaka prítomnej konštrukcii pre zarovnanie podlahy s nákladovou hranou a prekrytím dvoch tlakových fliaš. Tie disponujú celkovou kapacitou na 11,5 kg stlačeného zemného plynu a umožňujú tak dojazd oscilujúci okolo 310 km.

Nádrže CNG sú do vozidla umiestnené bez zásahu a porušenia konštrukcie vozidla a sú zmontované do ochranného rámu ako celok, ktorý zaisťuje veľkú tuhosť, ale aj možnosť jednoduchej demontáže napr. pri oprave havárie vozidla. Vďaka zvýšenej hmotnosti s komponentmi CNG sú na vozidle umiestnené podložky pod pružiny, ktoré zaisťujú rovnakú svetlú výšku ako vozidlo bez prestavby CNG. Vo vozidle je navyše inštalované primazávanie na ochranu ventilových sediel a odstredivý filter s výmennou vložkou pre lepšie odstránenie nečistôt v natankovanom palive CNG. Samotná riadiaca jednotka CNG obsahuje integrovaný menič predstihu (variátor), vďaka ktorému sa dosiahli podobné hodnoty krútiaceho momentu ako pri jazde na benzín. Celý automobil podstúpil v rámci jeho príprav dlhodobý test u výrobcu zariadení CNG, ktorý vozidlo testoval vo svojej vývojovej základni od motorovej brzdy až po praktické jazdné testy. Následne bol pre tento model vyvinutý individuálne odladený software.

Komfortná prestavba

Akokoľvek prestavba sama o sebe logicky nemôže dosahovať komfort továrenskej prestavby, na prvý pohľad je zrejmé, že si v HAVEX dali v prípade tretej generácie veľmi záležať a vozidlo ponúkne vodičovi plný komfort a len minimum starostí. V porovnaní s Octaviou G-TEC nemá vodič k dispozícii rozdelené údaje o spotrebe a dojazde na zemný plyn a benzín, na druhej strane si môže preferovaný pohon sám vybrať. K tomu slúži ovládač pred ľavým kolenom vodiča, ktorý ponúka aj štvoricu diód signalizujúcich naplnenie nádrže a jednu informujúcu o využití pohonu CNG. Plniaci ventil je potom umiestnený pod kapotou v motorovom priestore, prístup k nemu je ale bezproblémový. Štartovanie prebieha vždy na benzín a pohon CNG sa pripojí po prejdení približne jedného kilometra. V tú chvíľu sa ozve sotva postrehnuteľné cvaknutie tlakového ventilu a ľahké zašklbnutie, všetko však prebieha veľmi rýchlo a vozidlo ihneď pokračuje hladko ďalej.

S týmto autom je možné brázdiť cesty, mestá aj diaľnice bez akýchkoľvek nástrah. Bežnému vodičovi pri bežných cestách ponúka tento motor dostatok sily. Samozrejme nejde o žiadneho šprintéra a vo vyšších rýchlostiach jeho dynamika slabne, ale diaľničná stotridsiatka vozidlu nerobí žiadny problém. Motor prekvapuje svoju kultivovanosťou a vľúdnym prejavom. Drobná výčitka: pri testovanom kuse ku kulise radenia, občas sa horšie radil prvý rýchlostný stupeň alebo spiatočka. Zvyšný pohyb po kulise bol však bez problémov a samotné radenie je inak veľmi jednoduché a presné. Pokiaľ ide o jazdu na zemný plyn, možno pri prepnutí na CNG zaznamenať ľahký úbytok výkonu, ktorý ale nie je v prevádzke vôbec dramatický. Spokojnosť bola aj s proklamovaným dojazdom na jedno naplnenie nádrží, ktorý sa  podarilo pred prvým plnením aj prekonať a nabehlo sa na plyn hneď 330 km. Tu ale bude veľa záleží na jazdnom režime. Rovnako ako pri jazde na benzín. V prípade Fabie Combi CNG zostala zachovaná nádrž na benzín s objemom 45 l, takže celkový dojazd vozidla siaha až k hodnote 1100 km. Priemerná spotreba benzínu predstavovala v našom prípade 6,4 l / 100 km.

Dobrá investícia

Pohon CNG je veľmi dobrá cesta, ako dosiahnuť pri firemných vozidlách zníženie nákladov na pohonné hmoty, najmä s modelmi, ktoré vodiča svojou prevádzkou čo najmenej obťažujú. Počin predajcu Havex Auto tak možno pri nízkej aktivite samotnej značky hodnotiť veľmi pozitívne a je na koncovom zákazníkovi vyhodnotiť, či sa investície do prestavby pre prevádzku jeho vozidiel oplatia. V prípade Octavie G-TEC sa taká návratnosť počíta veľmi ľahko, keďže cena modelu G-TEC už je prakticky rovnaká ako pri motorizácii 1.6 TDI. Cena Fabie III Combi CNG od HAVEX začína pri sume 266 900 Kč bez DPH a jej ďalšie špecifikácie už záleží len na zákazníkovi. Ak si spočítame náklady na kilometer v prípade pohonu CNG, vyjde nám hodnota tesne pod 1 Kč na každý prejdený kilometer. Garancia vozidla je dva roky, na prestavbu CNG sa vzťahuje tiež dvojročná garancia alebo 60 000 najazdených km. Servisný interval pre vozidlá, do ktorých bolo zariadenie namontované medzi 0 a 500 km, je nastavený na 20 000 km alebo jeden rok.

Michal Žďárský

Technické údaje: Škoda Fabia III Combi CNG

Cena od: 266 900 Kč (bez DPH)

MOTOR  

  Typ: 1.0 MPI 55 kW Zdvihový objem: 999 ccm

Charakteristika: benzinový atmosferický trojvalec

Maximálny výkon (benzín/CNG): 55/50 kW

Maximálny točivý moment (benzin/CNG): 95/93 Nm

DYNAMIKA A SPOTREBA 

Maximálna rýchlosť (benzín/CNG): 175/165 km/h

Spotreba benzín: 4,7 l/100 km

Spotreba CNG: 3,7 kg/100 km

Objem CNG nádrží: 11,5 kg

Objem benzínovej nádrže: 45 l

Celkový dojazd: 1100 km

ROZMERY

Dĺžka/šírka/výška: 4257/1732/1488 mm

Rázvor: 2470 mm

Zdroj:

http://www.e-flotila.cz/testy/1316-exkluzivni-test-skoda-fabia-iii-combi-cng

 

Budúcnosť je v CNG a v zlepšovaní spaľovacích motorov, hovorí bývalý šéf Škodovky

Budúcnosť je v CNG a v zlepšovaní spaľovacích motorov, hovorí bývalý šéf Škodovky

Presne pred 90 rokmi prevzal prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk prvý automobil s logom Škoda. Už štvrť storočia funguje firma Škoda Auto jako súčasť nadnárodného koncernu Volkswagen a počíta sa k najúspešnejším podnikom v Českej republike.

Interview Plus s Vratislavom Kulhánkom

Budúcnosť v CNG

„Podľa mňa je budúcnosť v CNG a v neustálom zlepšovaní a znižovaní emisií u spaľovacích motorov,“ predikuje Kulhánek a pokračuje: „Je strašne populárne hovoriť, že hybridy a elektroautá sú obrovská budúcnosť. Čo sa týka ekologickosti elektroaut, mám svoje pochybnosti, pretože ten prúd sa musí niekde vyrobiť, tie batérie sa musia niekde vyrobiť, potom sa musia niekde zlikvidovať a pokiaľ bude prevažná väčšina hnedouholných elektrární vyrábať elektrický prúd a dobíjať automobily, tak v čom je tá výhoda emisií, to ja priamo netuším.“

Kulhánek dodáva, že si vie predstaviť využitie elektromobilov napríklad pre mestskú dopravu v Prahe, napríklad pre taxíky a autobusy. „Tie emisie nebudú v Prahe, ale budú niekde inde, čiže v Prahe sa emisie znížia, ale tam, kde sú tie elektrárne, tak tam samozrejme sa zvýšia alebo zostanú. Takže nič proti tomu, ale na bežné cestovanie, aby mala batéria alebo elektroauto dosah tisíc kilometrov, na to moc neverím.“

Čo zmenil Dieselgate?

Od jesene vlaňajšieho roka je veľkou témou v automobilovom priemysle takzvaná aféra Dieselgate. „Rozhodne to spôsobilo jednu vec, že vznikol veľký strach u všetkých automobiliek z podvodov. A to je dobré ako pro klientov, tak aj pre atmosféru v tých jednotlivých firmách,“ hovorí k dopadom Dieselgate Vratislav Kulhánek.

„Teraz sa snáď začína blýskať trošku na lepšie časy v tom zmysle, že ten systém merania za prevádzky, nie v laboratórnych podmienkach, by mohol viesť k rozumnejším parametrom,“ popisuje Kulhánek a doplňuje, že to bude férovejšie a podľa jeho názoru nebude možné príliš podvádzať.

Zdroj: http://www.eurocng.cz/novinky/budoucnost-je-v-cng-a-ve-zlepsovani-spalovacich-motoru-rika-byvaly-sef-skodovky/>

Eurocng.cz 13.5.2016

DSC_0656

Motorové palivo CNG

stlačený zemný plyn:
ekologické, ekonomické a bezpečné palivo

Viac informácií
foto2

CNG vozidlá

Osobná a nákladná doprava na CNG
CNG autobusy

Viac informácií o vozidlách

CNG kalkulačka

foto4

Plniace stanice CNG

Plniace stanice CNG na Slovensku
v Európe a vo svete

Dostupnosť CNG
Plnenie CNG je jednoduché a bezpečné
Aktuálna cena CNG

Aktuálna cena CNG

Aktuálna cena CNG na mesiac november 2016 je 1,040EUR s DPH.

Dostupnosť CNG na Slovensku

Plniace stanice CNG spoločnosti SPP CNG s.r.o. sú samoobslužné a zákazníci ich môžu využívať nepretržite 24 hodín denne 365 dní v roku.

Zmluvné a obchodné podmienky

Na plniacich staniciach CNG, ktoré prevádzkuje SPP CNG s.r.o., možno plniť vozidlá s pohonom na CNG s použitím bankovej platobnej karty alebo na základe uzatvorenej zmluvy o dodávke CNG s použitím zákazníckej karty CNG.

Motorové palivo CNG

stlačený zemný plyn: ekologické, ekonomické a bezpečné palivo.
CNG je skratka anglického názvu „Compressed Natural Gas“ čo v preklade znamená stlačený zemný plyn.
Hlavnou zložkou zemného plynu je metán, ktorý mu dáva vlastnosti paliva, vhodného na kúrenie, ohrev úžitkovej vody a v súčasnosti nachádza stále väčšie využitie ako motorové palivo v doprave.
Viac informácií
Plniaca stanica CNG

Čo je CNG ?

CNG je skratka anglického názvu „Compressed Natural Gas“ čo v preklade znamená stlačený zemný plyn.

Hlavnou zložkou zemného plynu je metán, ktorý mu dáva vlastnosti paliva, vhodného na kúrenie, ohrev úžitkovej vody a v súčasnosti nachádza stále väčšie využitie ako motorové palivo v doprave.

Pre použitie ako motorové palivo sa zemný plyn stláča kompresorom v plniacej stanici CNG a v tejto stlačenej forme, už ako CNG, sa plní do tlakových nádob vozidiel.

Pri spaľovaní CNG uniká do ovzdušia v porovnaní s naftou alebo benzínom výrazne menej škodlivých emisií a preto je CNG zaradené medzi alternatívne motorové palivá.

Ďalšie informácie

Výhody CNG?

Rast cien klasických motorových palív benzínu a nafty ale aj snaha o ochranu životného prostredia motivujú motoristov a prevádzkovateľov vozových parkov aby hľadali alternatívy. Jednou z reálnych a dostupných možností je práve CNG. Viac informácií

Aktuálna cena CNG

Aktuálnu cenníkovú cenu CNG nájdete tu.

Zmluvná dodávka CNG

Zmluvu o dodávke CNG môžu uzatvoriť právnické osoby a podnikatelia.

Prečo si nás vybrať?

Skúsenosti

Máme viac ako 15 ročné skúsenosti s CNG.

Energický

Dynamický tím kompetentný splniť Vaše požiadavky.

Odbornosť

Odborné poradenstvo v oblasti CNG a dodávka CNG.

Vozidlá na CNG

Prehľad vozidiel na CNG

Sériovo vyrábané osobné a malé úžitkové vozidlá s pohonom na CNG sú konštruované ako dvojpalivové – CNG a benzín.

Osobná doprava na CNG

Sériovo vyrábané nákladné a dodávkové vozidlá s pohonom na CNG sú konštruované buď ako jednopalivové alebo ako dvojpalivové.

Nákladná doprava na CNG

Sériovo vyrábané autobusy s pohonom na CNG sú konštruované ako jednopalivové. Motor je spravidla špeciálne konštruovaný pre pohon na CNG. Tlakové nádoby (nádrže) na CNG sú pri autobusoch zabudované na streche, používateľ teda vôbec na prvý pohľad nespozná rozdiel medzi autobusom na CNG a autobusom s pohonom na naftu vozidlom.

CNG Autobusy

Zemný plyn v sektore dopravy nadobúda stále väčší význam. Okrem jeho hlavného využitia v cestnej automobilovej doprave je využívaný aj v iných typoch dopravy, či už ako stlačený zemný plyn – CNG, alebo skvapalnený zemný plyn – LNG. Vďaka ekologickým výhodám nachádza zemný plyn uplatnenie v uzavretých priestoroch a všade tam, kde je čisté ovzdušie prioritou.

Ostatné dopravné prostriedky na CNG

Plnenie CNG je jednoduchý a bezpečný proces.

Naši partneri

Napíšte nám

V prípade, že máte záujem o motorové palivo CNG kontaktujte nás cez kontaktný formulár, alebo na  e-mailovej adrese cng@sppcng.sk prípadne  na tel.č. +421-2-5869 2113; +421-2-5869 2359 .

Naša spoločnosť Vám ponúka odborné poradenstvo v oblasti CNG a zmluvnú dodávku CNG.

* Meno a priezvisko

* Email

Telefónne číslo

Vaša správa

Top